Rummu karjäär on koht mis kunagi pakkus tööd tuhandetele kinnipeetavatele. Vaatamata süngele ajaloole on tegu maaliliselt kauni maastikuga. Kunagisest paekivitööstusest tekkinud karjäär oma kristallselge veega pakub võimalust vee pealt näha ajalugu mis on jäänud vee alla.

Meie eesmärk on seda ala säilitada võimalikult autentsena, pakkudes samal ajal võimalust tulla meile külla, veeta sisutihe päev rannas, SUPi laual, veepargis või sukeldudes, külastades suvekohvikut või võttes osa vanglatuuridest.

Rummu karjääri ja Murru vangla territoorimi hoiab ja arendab viimased kuus aastat Rummu Invest OÜ. Iga aastaga lisandub siia keskkonda aktiivtegevusi, toimuvad erinevad sündmused (spordiüritused, kontserdid, festivalid). Teeme väga tihedat koostööd kohaliku asula ja vallaga ning kaasame oma igapäevasesse tegevusse, eriti hooaja vältel, kohalikke elanikke.

Tule Rummu!

Murru vangla ajaloost

Vangla asutati siin aga juba 1938, aastal Murru vangimajana ja seejärel ehitati 1937.-1938. aastal tollase Murru vangimaja territooriumile puitehitised – barakid. Kogu vangla koosnes toona vahtkonnahoonest, kahest barakist süüdimõistetuile, tööstushoonest ja lahtisest katusealusest kiviraiduritele.

Rummu karjääris alustati Vasalemma paekivi (marmori), kaevandamist 1938 aastal, kui alustas tööd Vasalemma Lubja – ja Marmoritehas mis kasutas tööjõuks Murru vangla vange. Kaevandamisest üle jäänud osast tekkis aga tuhamägi.

Karjääri põhja- ja pinnasvett pumbati kilomeetrite pikkusesse kraavi, mis viis vee Rummu asula keskel olnud suurde tiiki ja mille vett kasutati omakorda põldude niisutamiseks

1941. aastal nimetati vangimaja ümber ITK-2 (Ispravitelnaja Trudovaja Kolonija), seejärel ITU-2 (Ispravitelnoje Trudovoje Utšreždenije) ja edasi JUM-422/2.

1949. aastal valmisid koloonia territooriumil esimene kartserikorpus ja saun-pesumaja.

Muud vangla põhihooned on ehitatud 1960.-1980. aastatel. Nende rajamisel juhinduti tolleaegsetest nõudmistest kolooniatele. Algul rajati vangla perspektiivse paekivitööstusena, kus oli võimalik päevas tööle rakendada kuni 400 süüdimõistetut. Kivitööstus ammendus 1970. aastatel, mil tööhõive kompenseeriti metalli- ja puidutööstusega. 

Vanglas tegutsesid mitme tehase filiaalid ja täideti ka sõjatööstuse tellimusi, mille tabeks töötasid kinnipeetavad kolmes vahetuses.

 

Eesti taasiseseisvumisel ei olnud killustiku toodangule enam sellises mahus nõudlust ning seoses seaduste muutumisega, katkes vangide töö ja ka kogu töökorraldus paekarjääris. Kuna vee ärajuhtimine karjäärist lõpetati ja põhjavee tase hakkas tõusma. Uppus karjääri lääneosa. Sealt ei jõutud ära toimetada isegi suurt kaevandusekskavaatorit. 

Kui Murru Vanglal valmis uus idapiire, kadus vajadus hoida kuivana vana välisvalve vahtkonna teed ja pumbajaama tegevus peatati. Algas kiire veetõus, mis mattis peagi enda alla enamuse endise kutsekooli ja tööstuse territooriumist, mis jäi vastvalminud idapiirdest väljapoole.

Nime “Murru vangla” kandis kinnipidamisasutus alates aastast 1994 kuni 2011. Alates aastast 2011 liideti vangla Harku vanglaga ning ühisnimeks sai “Harku ja Murru vangla”. Rummu karjäär ja endine Murru vangla suleti ametlikult 1. jaanuaril 2013 aastal.

telefon

+ 372 5600 1982

Email

info@rummu.ee

Avatud

Sissepääs iga päev kell 10.00 - 20.00

Aadress

Haapsalu mnt 13, Rummu, 76102 , Harju maakond