RUMMU karjäär – külastamist väärt pärl!

  • Post author:
  • Post category:News
Kuidas on võimalik, et väikeses Rummu asulas asub tõeline pärl – kristallselge veega sinine laguun ja unikaalne tuhamägi selle kõrval?
 
Kõlab nagu ideaalne sihtkoht päeva nautimiseks ja veetmiseks!
 
Ajalugu räägib Rummu karjäärist aga nii…
 
Rummu karjääris alustati Vasalemma paekivi, marmori, kaevandamist juba 1938. aastal. Tööjõuks kasutati kõrval asuva Murru vangla vange. Kaevandamisest üle jäänud osast tekkis tasapisi tuhamägi.
 
Kaevandamisel tekkinud põhja- ja pinnasevett pumbati karjäärist eemal olevasse kraavi ja tiiki. Kui Eesti taasiseseisvus ja killustiku toodangule ei olnud enam suurt nõudlust, katkes vangide töö. Katkes ka kogu töökorraldus paekarjääris. Vee ärajuhtimine lõpetati. Põhjavee tase hakkas tõusma. Karjäär uppus. Ära ei jõutud toimetada isegi suurt kaevandusekskavaatorit. Vee alla jäid nii kunagise tööstuse hooned, seadmed ja puud.
 
Seda kõike on ka täna võimalik sukeldudes näha ja avastada.
Täna on Rummu karjäär üks erilisemaid sihtkohti mida külastada, kus aega veeta ja unikaalseid mälestusi koguda. Eravalduses olev territoorium avab huvilistele väravad 1. juunil ja seda kogu suveks, iga päev kella 10.00-21.00.
 
Karjääri territooriumil saad külastada suvekohvikut, toimuvad erinevad üritused, saab ujuda ning muidugi matkata tuhamäkke. Rohkem infot tegevuste kohta karjääris leiad siit lingilt.
 
Tõeline pärl!
 
Lisaks kõigele eelnevale saad osa võtta ka Rummu (ametlikult nimega endise Murru) vangla ekskursioonidest. Rohkem infot vanglatuuride kohta leiad siit lingilt.
 
Tule Rummu!